10 Temmuz 2014 Perşembe

Yaz İçin Tavsiyeler

 
Kitap okumanın zamanı olmaz ama kitabı iyi okumanın zamanı vardır.Yoğun geçen bir bahar döneminin ardından akademik olarak bir başarı daha elde etmenin güzelliğini yaşadığım şu günlerde sizlere birkaç kitap önermek istedim.
İlk kitabımız Jess Walter'ın Güzel Harabeler.Sıcak yaz günlerinde İtalyan Rivierası'nda geçen akıcı ve basit bir akdeniz romanı okumak için orta halli bir tercih.Karakterler arası diyaloglarda çokça argo sözcük kullanılmış bu biraz rahatsız edici.Ama yine de fazla anlam yüklemeden zihninizi dağıtmak için elinize alabilirsiniz. İkinci kitabımız bir klasik. 16. yüzyılda kaleme alınmış Ütopya.Thomas More bu eserinde "ütopya" sözcüğünün dünya literatürüne geçmesini sağlamakla kalmıyor aynı zamanda okuyucuya zamanı ne olursa olsun içinde bulunduğu dünya düzenini sorgulama fırsatı veriyor.
 
 
Sırada bir başka klasik eser olan Emile Zola'nın kaleme aldığı "Gerçek" var.
Bu roman tavsiye ettiğim diğer romanlara göre tasvirleri ve anlatımı bakımından biraz daha vakit ayırmanıza neden olabilir.Ancak okuduktan sonra tıpkı "Ütopya"da olduğu gibi dünya düzeni ve toplumsallık üzerine farklı bir aydınlanma hissedeceksiniz.
 
 
Dördüncü kitabımız Grigory Petrov'un "Beyaz Zambaklar Ülkesinde". Bu eser kendilerine Suomi adını veren bir avrupa ülkesinin tarihine tanıklık ediyor. Finlandiya'nın emperyalizmle mücadelesi ve kültür devrimi, örnek olaylar üzerinden yazarın okuyucuyla karşılıklı konuşmalarıyla anlatılmış.Benzer durumların Kurtuluş Savaşı yıllarında bizim toplumumuzda da yaşandığını varsayarsak Atatürk'ün neden "Bu kitabı Türk toplumunun okuması gerek." diye tavsiyede bulunduğunu daha iyi anlayabiliriz.Yarım günde bitecek, "Nerede yanlış yapıyoruz?" diye sorgulatacak güzel bir kitap.
 
 
Ve diğerleri için beklemede kalın sevgili okuyucularım.Sayfalar aralandıkça size diğer dört eser hakkında da yazacağım.
Sevgilerimle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder